"Věčná víra v naději"

"My jsme naděje padlých"

"Když poodstoupíte od kolektivu, musíte být připraveni snášet jeho hněv, ale musíte jít dál, dokud nezískáte z nevědomí to, co vás přivolalo. Plod vašeho hledání se po vašem návratu stane darem kolektivu - teprve a pouze tehdy bude jeho hněv utišen." C.G.Jung

Metlou 21. století bude demence

21. září 2010 v 20:19 | Any |  MAKROKOSMOS A MIKROKOSMOS - SVĚTOVÉ DĚNÍ I BUNKY
Podle evropských vědců bude Alzheimerova nemoc spolu s dalšími formami demence jedním z největších problémů světového zdravotnictví během 21. století. Celkové náklady na léčbu v tomto roce by se měly vyšplhat na 604 miliard dolarů (asi 11,35 biliónu korun), což je jedno procento světového HDP.

Řeč statistik je jasná - v současné době trpí nějakou formou demence přibližně 35 miliónů lidí. Toto číslo se bude zřejmě zdvojnásobovat za každých 20 let. Předpovědi Mezinárodní společnosti pro Alzheimerovu chorobu Alzheimer's Disease International hovoří o 66 miliónech v roce 2030 a o 115 miliónech v roce 2050.
Problematika demence je úměrně spjata se stárnutím světové civilizace, vědci v tomto případě dokonce hovoří o epidemii.
Po dosažení věku 65 let se nebezpečí rozvinutí Alzheimerovy nemoci zdvojnásobuje každých pět let. Možnost vypuknutí u pětaosmdesátiletého člověka je již 50procentní.
Počet lidí s demencí prudce roste zejména v chudších zemích, kde se začal prodlužovat věk díky lepší zdravotní péči a kvalitnější výživě. Zatímco nyní tvoří počet lidí trpících demencí v zemích s nízkými a středními příjmy polovinu celkového počtu nemocných, v roce 2050 to budou už dvě třetiny.

Mezinárodní společnost pro Alzheimerovu nemoc už vyzvala země, aby následovaly Austrálii, Francii, Koreu a Velkou Británii a připravily akční plány pro boj s chorobou. I Británie by mohla dělat více, protože se odhaduje, že se nemoc v příští dekádě objeví až u miliónu lidí.

Zákeřná Alzheimerova nemoc
Alzheimerova choroba způsobuje úbytek mozkových buněk. Poprvé  ji popsal v roce 1906 německý neurolog Alois Alzheimer. Projevuje se výpadky paměti, ztrátou orientace v čase i prostoru a poruchami řeči a hybnosti.
Nemoci podlehli bývalý americký prezident Ronald Reagan, americká herečka Rita Hayworthová,  americký herec Charles Bronson, anglická spisovatelka a filosofka Iris Murdochová, americký senátor Barry Goldwater, bývalý skotský fotbalový reprezentant Billy Liddell i brazilský fotbalový útočník Leonidas da Silva. U nás na tuto nemoc zemřeli Jiří Císler či bývalý fotbalista Sparty Praha Václav Migas.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kdyby vám někdo nabídl, že můžete pomoci jedné odpovědi z těhle dvou, komu dáte přednost?

Globální oteplování, ekologie, záchrana flory a fauny
Nemocní a chudí lidé, trpící válkami a jinými pohromami

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obrázky na prozadí byly použity z Galerie Zdeňka Hajného - Cesty ke světlu. Z osobní zkušenosti doporučuji navštívit.