"Věčná víra v naději"

"My jsme naděje padlých"

"Když poodstoupíte od kolektivu, musíte být připraveni snášet jeho hněv, ale musíte jít dál, dokud nezískáte z nevědomí to, co vás přivolalo. Plod vašeho hledání se po vašem návratu stane darem kolektivu - teprve a pouze tehdy bude jeho hněv utišen." C.G.Jung

Pravěká invaze virů stimulovala vývoj lidského genomu

24. září 2010 v 8:08 | Any |  MAKROKOSMOS A MIKROKOSMOS - SVĚTOVÉ DĚNÍ I BUNKY
19.9.2010
Zapínání a vypínání genů v lidské DNA ovlivnila podle vědců zásadním způsobem invaze virů, která proběhla před milióny let. Singapurští a američtí genetici tak upřesnili a potvrdili starší teorii o skákajících genech a přenosu genetické informace laureátky Nobelovy ceny Barbary McClintockové z 50. let minulého století.

Lidský organismus se v podstatě vyvíjí z "nepopsaných" kmenových buněk, které jsou prostřednictvím rodičovské DNA "programovány" k vývoji jednotlivých částí organismu. A podle autorů nového výzkumu ovlivnila regulační procesy v kmenových buňkách před milióny let invaze virů.
Výzkumný tým vedený Guillaume Bourquem s použitím nejmodernějších postupů pro luštění genetického kódu sledoval tři bílkoviny, které ovlivňují kmenové buňky u lidí a porovnával jejich funkce u buněk myší. Vedle řady podobností nalezli zcela odlišné metody při regulaci genů odlišných typů. Tyto odlišnosti jsou výsledkem virů, které se vložily před milióny let do lidského genomu a změnily proces regulace kmenových buněk.
"Tato studie poskytla nepopiratelný důkaz, že některé přenosné elementy, dříve považované za odpad DNA, jsou klíčové při řízení kódu, který ovlivňuje vývoj člověka," uvedl profesor Cedric Feschotte z University of Texas.
Závěry nového výzkumu mají podle odborníků zásadní význam pro další rozvoj regenerativní medicíny, která hledá možnosti pěstování nebo dorůstání poškozených orgánů a tkání v lidském těle. Výzkum otevírá nové cesty pro manipulaci s kmenovými buňkami, které se dají naprogramovat k vývoji v jakoukoli specializovanou buňku v lidském těle, ať již jde o kůži, ledviny nebo míchu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 8. listopadu 2010 v 14:22 | Reagovat

Super článek, Díky.

2 vysavace vysavace | Web | 28. listopadu 2010 v 11:24 | Reagovat

mocinky dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obrázky na prozadí byly použity z Galerie Zdeňka Hajného - Cesty ke světlu. Z osobní zkušenosti doporučuji navštívit.