"Věčná víra v naději"

"My jsme naděje padlých"

"Když poodstoupíte od kolektivu, musíte být připraveni snášet jeho hněv, ale musíte jít dál, dokud nezískáte z nevědomí to, co vás přivolalo. Plod vašeho hledání se po vašem návratu stane darem kolektivu - teprve a pouze tehdy bude jeho hněv utišen." C.G.Jung

Rakušané vyvíjejí papírové pilulky, na které se natisknou účinné látky

22. září 2010 v 10:10 | Any |  MAKROKOSMOS A MIKROKOSMOS - SVĚTOVÉ DĚNÍ I BUNKY
21.9.2010
Kousek jedlého papíru, na kterém jsou "natištěny" léčivé látky - tak mohou podle vědců ze Štýrského Hradce vypadat léky budoucnosti. Na jejich vývoji nyní pracují experti z Karl-Franzens-Universität a z Technické university v tomto městě.

Vědci si od "pilulek na papíru" slibují řadu výhod: bude možné lépe dávkovat účinné látky, na podklad jich bude možné umístit více, aniž by spolu reagovaly, a také "tisk" léků bude levnější než dosavadní postupy. Aby se účinné látky neotíraly, udělá se z "léčivého papíru" jednoduše tobolka.
Protože elektronické tiskárny, které dokáží vytvářet trojrozměrné předměty, jsou na postupu, není možná daleko doba, kdy lékař předepíše nemocnému dávkování (které se navíc může s vývojem nemoci měnit) a lékárník natiskne podle potřeby léky přímo ve své apatyce.
"Velkou výhodou je, že je to mimořádně přesné, protože tiskařská technologie patří k těm superpřesným, takže lze zhotovovat na míru šité medikamenty pro každého jednotlivého pacienta. Na papírové proužky se budou tisknout účinné látky podle toho, co pacient právě potřebuje," řekl Johannes Khinast, vědecký vedoucí Kompetenčního centra pro farmaceutický výzkum ve Štýrském Hradci, kde odborníci nový typ léku vyvíjejí.
Na papír lze také natisknout více vrstev účinné látky, které budou působit postupně, takže lék může mít delší účinky než klasická tabletka. Podle Khinasta by se první prototypy "pilulek na papíru" mohly začít zkoušet v nemocnicích za pět let.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obrázky na prozadí byly použity z Galerie Zdeňka Hajného - Cesty ke světlu. Z osobní zkušenosti doporučuji navštívit.