"Věčná víra v naději"

"My jsme naděje padlých"

"Když poodstoupíte od kolektivu, musíte být připraveni snášet jeho hněv, ale musíte jít dál, dokud nezískáte z nevědomí to, co vás přivolalo. Plod vašeho hledání se po vašem návratu stane darem kolektivu - teprve a pouze tehdy bude jeho hněv utišen." C.G.Jung

Vědci objevili dalšího dinosaura, který rodil živá mláďata

15. srpna 2011 v 11:35 | Any |  KRYPTOZOOLOGIE
13. 8. 2011
Plesiosaur, obří mořský plaz, žijící před přibližně 80 milióny let podle nejnovější studie zveřejněné v časopisu Science rodil živá mláďata. Dosud se přitom vědci domnívali, že se mláďata tohoto dinosaura líhla z vajíček, která samička nakladla do písku na břehu oceánu.

Plesiosaur, masožravý plaz se čtyřmi ploutvemi a dlouhým krkem, který panoval v oceánech v období druhohor, pravděpodobně přicházel na svět podobně jako savci. To je závěr studie, kterou provedli paleontologové F. Robin O'Keefe a Luis Chiappe ze Spojených států.
Tato dvojice studovala 78 miliónů let starou fosílii dospělého plesiosaura o délce 15,4 metrů, která obsahovala embryonální skelet s vyvíjejícím se plodem, včetně žeber, 20 obratlů, ramen, boků a pánevních kostí.
Přestože u některých dalších skupin druhohorních plazů bylo zdokumentováno, že rodí živá mláďata, o plesiosaurech se až dosud vědci domnívali, že se líhli z vajíček.
Paleontologové O'Keefe a Chiappe ve své studii zároveň uvádí, že plesiosaurové měli pravděpodobně za život hned několik potomků a žili ve skupinách s poměrně vyvinutou sociální a rodičovskou péčí.

Pozn. adminky: Lochneska je mimochodem také pravděpodobně plesiosaurus.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obrázky na prozadí byly použity z Galerie Zdeňka Hajného - Cesty ke světlu. Z osobní zkušenosti doporučuji navštívit.